12.12.2009

SYNERGIS - pojazd badawczy

Zwrócenie uwagi młodzieży na problemy związane z ekologią nie jest łatwe. Szczególnie trudne wydaje się zainteresowanie ekologią najmłodszych, dla których ta wydaje się być czymś abstrakcyjnie odległym. Nie wystarczy opowiedzieć o problemach jakie wynikają z działalności człowieka, należy je pokazać, pozwolić doświadczyć. Ale w jaki sposób zachęcić młodzież wychowana na telewizji, grach komputerowych i internecie na której nie robi wrażenia praktycznie nic, do prowadzenia samodzielnych badań?

Odpowiedzią może być „Synergis”- pojazd badawczy pozwalający młodzieży badać i obserwować naturę w sposób atrakcyjny. Swą stylistyką odwołuje się do pojazdów superbohaterów, zmieniając najprostsze badanie gleby w wielką przygodę. Synegris jest tak naprawdę robotem obdarzonym swego rodzaju inteligencją i wiedzą na temat ekologii i natury. Staje się dla młodych użytkowników przewodnikiem i nauczycielem. Na jego pokładzie mieści się dwuosobowa załoga, która sama decyduje które z zaplanowanych przez organizatora doświadczeń chce przeprowadzić. Pojazd wyposażony jest w aparaturę umożliwiającą badania próbek gleby, wody, składu powietrza czy obsewacji roślin i zwierząt bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Pozwala to na pracę w każdych warunkach atmosferycznych, niezależnie od pory roku.
Synergis sam jest przykładem ekologicznego myślenia.
Napędzany silnikami na sprężone powietrze, nie zanieczyszcza środowiska. Nie niszczy też terenu po którym się porusza. Nie posiada kół lecz poduszkę co dodatkowo pozwala mu przemieszczać się w terenie bagiennym czy wreszcie pływać.

1 komentarz:

  1. Witaj.Spoko pomysł na rame.Pojazd przyjął niespotykany imaż przez tą formę napędu.Gratuluje konceptu.

    z poważaniem Łukasz Preiss(ASP Poznan)

    OdpowiedzUsuń